Pomoc rządowa w zakupie nieruchomości

Osoby, które pragnęły kupić swoje pierwsze mieszkanie, do niedawna mogły skorzystać z programu Rodzina na Swoim. Cieszył się on ogromną popularnością, gdyż oferował pomoc w spłacie odsetek kredytu hipotecznego przez 8 lat. Został on jednak zakończony z dniem 31 grudnia 2012r. Nie należy się jednak martwić, gdyż już wkrótce ruszy nowy program rządowy wspierający budownictwo – Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkanie dla Młodych – dla kogo?

Z nowego programu rządowego będą mogły skorzystać wszystkie osoby do 35 roku życia, które nie posiadały do tej pory nieruchomości mieszkalnej na własność. Mogą one uzyskać dofinansowanie w wysokości 10-15% ceny zakupu nieruchomości, w zależności od tego, czy o dopłatę stara się singiel czy też małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeżeli więc mieszkanie będzie kosztować 200 tysięcy złotych, otrzymamy pomoc w kwocie 20-30 tysięcy złotych. Może wydawać nam się, że nie jest to bardzo duża suma, jednak jej wpływ na wysokość raty jest olbrzymi – może być ona niższa nawet o kilkaset złotych. Z programu mogą także skorzystać osoby, które wynajmują mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej – pomoc jest wtedy przeznaczona na wykup tej nieruchomości na własność.

budynki - bloki

inne bloki z apartamentami

Jakie mieszkania lub domy można kupić?

Program rządowy obejmuje dopłatami jedynie lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, które nie przekraczają limitu ceny za 1 m2  powierzchni. Jest on ustalany dla każdego miasta z osobna, dlatego też dopasowuje się do cen nieruchomości w danym obszarze. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie domy lub mieszkania oferowane przez deweloperów spełniają warunki programu. Z tego powodu wybierajmy sprawdzone firmy, takie jak np. Pajo, w ofercie której możemy znaleźć lokale przygotowane specjalnie do sprzedaży w ramach Mieszkania dla Młodych. Pamiętajmy także, że wielkość nieruchomości nie może przekraczać powierzchni 75 m² w przypadku mieszkania (lub 85 m2, jeżeli jego nabywca ma troje lub więcej dzieci) i 100 m2 w przypadku domów jednorodzinnych (analogicznie do mieszkań limit ten zwiększa się o 10 m2, gdy nabywca ma troje lub więcej dzieci).

Czy warto skorzystać z programu?

Jeżeli spełniamy kryteria przystąpienia do programu Mieszkanie dla Młodych i wybrane przez nas mieszkanie mieści się w jego limitach, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy rządowej. Zaoszczędzone pieniądze pomogą nam m.in.: w umeblowaniu i urządzeniu mieszkania, opłaceniu usług notariusza lub w pokryciu dodatkowych kosztów związanych z kredytem (prowizji banku, ubezpieczenia).

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: