Prawo oświatowe, prawo w szkole

Witamy bardzo serdecznie! Tylko u nas – najlepszy portal dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Swą działalność, rozpoczęliśmy w 2000 roku. Bogate doświadczenie, rozległa wiedza oraz wykwalifikowany personel, to nasze największe atuty.

Mamy nadzieję, że zainteresuje Państwa, przygotowana przez nas oferta. Dziedziny, którymi się zajmujemy to: prawo oświatowe (prawo w szkole) oraz organizacja szkoły.

Poniżej, przedstawiamy krótką charakterystykę zagadnień, których dotyczy stworzony przez nas portal dla nauczycieli. Wierzymy, że zapoznanie się z nimi, ułatwi Państwu nauczanie oraz pracę, z dziećmi i młodzieżą. Niezwykle ważne, a czasem przez niektórych zapomniane, jest prawo w szkole (prawo oświatowe). Składają się na nie, przede wszystkim zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę (przedstawiamy Państwu odpowiednie wymagania, które zostały zawarte w art. 83 Karty Nauczyciela, a jest nim 30 – letni okres zatrudnienia; w tym 20 lat w szczególnym charakterze), monitoring w szkole (zapewniający bezpieczne warunki nauki, wychowania i opieki; podajemy Państwu także jego przybliżone koszty oraz doradzamy, co trzeba zrobić, by otrzymać dotacje, na te cele, przedstawiamy także przykładowe formularze, które należy umieścić we wnioskach).

Prawo w szkole (prawo oświatowe), obejmuje również kontrole kuratorium, sprawdzające m.in. realizację programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”, diagnozowanie działań dyrektorów, poszczególnych szkół i placówek (na rzecz spełnienia obowiązku szkolnego), kontrolujące realizację programów naprawczych, które mają na celu poprawienie wyników, przed wewnętrznymi sprawdzianami i egzaminami, a także analizowanie, realizowanego przez szkołę projektu kształcenia uczniów, szczególnie uzdolnionych.

Prawo oświatowe (prawo w szkole), to także priorytety MEN, obejmujące kontrolę dostosowania prawa wewnątrzszkolnego, do aktualnych przepisów, kontrolę dokumentacji szkolnej oraz kontrolę, dotyczącą organizacji turystyki szkolnej, a także pozalekcyjnych zajęć. Na prawo w szkole, składa się również podjęcie niezbędnych działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa nauczycielom i uczniom (wdrożenie mundurków, reagowanie na wagary, czy bójki uczniów). Specjalnie dla wszystkich, odwiedzających nasz portal dla nauczycieli, przygotowaliśmy odpowiednie akty prawne, do pobrania. Są to poszczególne rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, dotyczące programu kształcenia, dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych oraz techników, stanu bezpieczeństwa, w szkołach i placówkach oraz zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego. Mamy nadzieję, że nasza strona pozwoli Państwu, na rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie kryje w sobie prawo oświatowe. W przypadku jakichkolwiek pytań – służymy pomocą. Wystarczy wysłać do nas wiadomość, za pomocą poczty elektronicznej, lub skorzystać z naszej całodobowej infolinii. Gorąco Państwa zapraszamy!

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

4 komentarze artykułu “Prawo oświatowe, prawo w szkole”

  1. pytajka:

    Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy korepetytor może być w komisji egzaminacyjnej na egzaminie ustnym swojego ucznia? To ważne przed maturą.

  2. Marcin:

    Korepetytor w sensie osoba udzielająca korepetycji? A kto o tym wie, że dany nauczyciel udzielał korepetycji danemu uczniowi?
    Teoretycznie raczej nie powinien, ale nie wiem czy jest taka regulacja prawna.

  3. monica85:

    witam,
    mam pytanie odnośne zasiłku o zagospodarowanie dla nauczycieli.

    W marcu 2009 roku zaczęłam pracę w szkole ale była to praca w wymiarze 1/18 etatu – miałam tylko jedną lekcję indywidualną z uczniem na tydzień! Praca ta zakończyła się w czerwcu tego samego roku. Od września 2009 roku dostałam pracę na pól etatu w innej szkole gdzie pracuję do dziś (od września 2010 na całym etacie). W czerwcu 2010 otrzymałam stopień nauczyciela kontraktowego. Chciałabym złożyć wniosek o zagospodarowanie, ale nie jestem pewna czy mi przysługuje, skoro przedtem pracowałam (tylko jedną godzinę ale jednak!).

    Z drugiej strony w karcie jest napisane,że “Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie”. A od podjęcia mojej pierwszej pracy nie minęły 2 lata, więc sama nie wiem jak to interpretować.

    Bardzo proszę o wyjaśnienie sytuacji, bo nie wiem czy składać wniosek czy jednak nie.
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Monika

  4. L_uk:

    Jestem nauczycielem kontraktowym pracuje w szkole już 7 rok mam umowę o pracę na czas nie określony ( w dwóch szkołach w tej samej gminie po pól etatu w każdej )w czerwcu będę już nauczycielem mianowanym. Od przyszłego roku szkolnego zmniejsza się o jeden ilość oddziałów w mojej jednej szkole a w drugiej z rozporządzenia burmistrza godziny wf będą połączone w wyniku czego otrzymam najprawdopodobniej wypowiedzenie umowy o pracę w obu szkołach końcem. Czy mogę jako nauczyciel kontraktowy złożyć wniosek o przeniesienie mnie w stan nieczynny? czy przysługuje mi odprawa?

Napisz komentarz lub opinię na forum: