Produkcja transformatorów i zasilaczy w Polsce

Czym jest transformator i dlaczego jego zastosowanie jest tak istotne oraz kto w naszym kraju, a właściwie jaka firma jest pionierem w produkcji transformatorów i zasilaczy? Z pewnością warto informacje te przyswoić, nigdy przecież nie wiemy kiedy mogą się przydać…

Transformator, w wielkim skrócie, jest urządzeniem elektrycznym, które ma za zadanie przenosić energię prądu przemiennego drogą indukcji z zachowaniem częstotliwości. Standardowy transformator składa się z dwóch lub więcej uzwojeń, które nawinięte są na wspólny rdzeń magnetyczny. Występują też transformatory o większej liczbie uzwojeń i wielu wyprowadzeniach z tego samego uzwojenia. W transformatorze oddzielającym uzwojenia pierwotne i wtórne oddzielone są za pomocą izolacji podstawowej. W separacyjnym występują ochronne oddzielenia uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Transformatory bezpieczeństwa zasilają obwody bardzo niskim napięciem bezpiecznym.

zasilacze

Głównym polskim producentem transformatorów jest firma Elhand. Istnieje ona od 1980 roku i zbudowała już silną markę na rynku. Większość transformatorów wyprodukowanych przez firmę trafia na eksport. Firma produkuje transformatory niskiego napięcia dla hutnictwa, górnictwa, kolejnictwa, szpitalnictwa, przemysłu, układów sterowania, wydobycia nafty i gazu. Ponadto jej wyroby to także dławiki sieciowe i silnikowe, filtracyjne, kompensacyjne, sprzęgające i zasilacze prądu stałego.

Zasilacze produkowane przez Elhand stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zasilanie prądem stałym. Firma wykonuje zasilacze jednofazowe lub trójfazowe oraz modele z dodatkowym układem wygładzającym.

Poza tym Elhand wykonuje także urządzenia specjalne stosowane do nowoczesnych układów przekształnikowych oraz transformatory i dławiki chłodzone wodą czy zalewane żywicą. Firma może wykonać, w zależności od potrzeb klienta, produkty o różnych, nietypowych wymiarach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które mogą być dodatkowo wyposażone w takie elementy jak gniazda, wyłączniki, zabezpieczenia, wskaźniki, izolatory, wibroizolatory i inne. Produkty firmy wyrabiane są wg wymagań norm międzynarodowych (IEC60726, IEC60076, IEC61558); europejskich (EN60726, EN60076, EN61558, EN60289, EN60938, EN61558), a także innych krajów – GOST.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: