Projektowanie ogrodów i terenów zieleni

Dlaczego warto zlecić zaprojektowanie ogrodu architektowi krajobrazu?

Projektowanie ogrodów i terenów zielonych to trudne zadanie, dlatego niektórzy wolą zostawić je profesjonalistom – zresztą bardzo słusznie. Jeśli jednak postanowiłeś sam się tym zająć, dobrze jest poznać pewne wskazówki dotyczące projektowania. Na początku nie należy zbyt dokładnie planować nasadzeń na naszym terenie. Projektowanie zieleni nie jest łatwe, dlatego trzeba trochę poeksperymentować z wybranymi roślinami, by w końcu osiągnąć zamierzony efekt. Spróbuj sobie wyobrazić ogrody przeładowane roślinami, zarastającymi się wzajemnie. Albo usychające rośliny z powodu zastosowania złej ziemi lub nieodpowiedniego miejsca nasadzenia.

Jednym z najbardziej ciekawych aspektów posiadania ogrodów jest to, że praktycznie każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właściciela. Jednak każdy projekt ogrodu opiera się na tych samych podstawowych zasadach, które narzucają zarówno wygląd ogrodu jak i jego funkcjonalność. Wiele osób ma wrodzone wyczucie tych zasad ale są i tacy którzy muszą się wszystkiego nauczyć na własnych błędach. Aby więc nie tracić czasu i wkrótce stać się właścicielem wymarzonego ogrodu warto poznać kilka dobrych i podstawowych zasad projektowania ogrodów lub (co zdecydowanie polecam) zlecić projektowanie ogrodów specjaliście. Architekt krajobrazu dzięki odpowiedniemu wykształceniu i doświadczeniu wykona projekt ogrodu zgodny z indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami.

Architekt krajobrazu pomoże nam dostosować projekt ogrodu do naturalnego usytuowania miejsca przeznaczonego na nasz azyl i naszą oazę relaksu. Rozważy wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących w terenie obiektów, warunki hydrologiczne itp. Te okoliczności wpłyną na zaprojektowanie wszystkich elementów ogrodu. Ogród tak więc może mieć różne charaktery: praktyczny, estetyczny, funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie, popisowy, naturalny. Architekt krajobrazu, jeśli będzie taka potrzeba znajdzie również “złoty środek” aby sprawnie w tym jednym miejscu połączyć wszystkie wymienione funkcje. Sposób zestawienia różnorodnych elementów spowoduje istotny wpływ na efekt końcowy naszego ogrodu.

Szczególny wpływ na wygląd ogrodu ma dobór odpowiednich gatunków roślin. Istnieje wiele takich roślin,którym sprzyja silne nasłonecznienie i sucha gleba oraz takich, które preferują ciemne lub całkowicie zacienione miejsca. To do architekta krajobrazu należy odpowiedni dobór gatunkowy. Koncepcja ogrodu jest więc ciągłym poszukiwaniem kompromisu między wymarzonym projektem i realiami. Warto od razu opracować kompleksowy projekt ogrodu i zieleni, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować go z różnych powodów w całości. Profesjonalny projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy jak: właściwy dobór gatunkowy roślin, uwzględnienie ukształtowania terenu, elementy wodne: oczka wodne, strumienie, fontanny, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, elementy małej architektury, projekt oświetlenia, nawodnienie ogrodu i trawnika.

Brak kompletnej i  jednolitej koncepcji zieleni może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części. Jak widać projektowanie ogrodów i terenów zieleni to zajęcie dla wykwalifikowanych i doświadczonych architektów krajobrazu. Działając samemu, można przejrzeć gotowe projekty ogrodów umieszczane na przykład w magazynach ogrodniczych lub na stronach firm ogrodowych, a potem dostosować je do naszych oczekiwań i pragnień. Posiadając własny projekt zieleni i ogrodu pozostanie nam już “tylko” przystąpić do budowy swojego wymarzonego ogrodu.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

3 komentarze artykułu “Projektowanie ogrodów i terenów zieleni”

  1. admin:

    W razie pytań proszę o kontakt.

  2. ogrodek:

    Bardzo dobry wpis (9/10)

  3. emka:

    Właśnie czegoś takiego szukałam, może to w końcu rozwiąże mój problem z zaprojektowaniem ogrodu, zwłaszcza, że skorzystam jeszcze z fajnych pomysłów, które znalazłam na http://moj-dom.netbird.pl/a/356/13455,1 bo wydaje się skuteczna. Trzymajcie mocno kciuki żeby się udało.

Napisz komentarz lub opinię na forum: