Psychologia – obserwacja uczestnicząca

Ciekawą formą obserwacji systematycznej, jest tak zwana obserwacja uczestnicząca. Podczas obserwacji uczestniczącej, psycholog – badacz wchodzi z obserwowanymi przez siebie osobami w interakcje, stając się tym samym aktywnym uczestnikiem sytuacji. Jednocześnie, stara się on, by jego obecność nie wpływała zbytnio na sytuację, która stanowi przedmiot jego obserwacji. Obserwacja uczestnicząca, stosowana jest w tych wszystkich sytuacjach, których obserwowanie z boku byłoby niemożliwe.

Jedną z sytuacji, w której badacze zdecydowali się na obserwację uczestniczącą, było ogłoszenie przez grupę ludzi z Midwest zbliżającego się kataklizmu, będącego przyczyną końca świata. W zaistniałej sytuacji, badacze nie mogli ograniczyć się do stania za ogrodzeniem i dyskretnego obserwowania zachowań członków tej grupy, gdyż badanie przeprowadzone w ten sposób byłoby mało wartościowe. Dlatego też, zdecydowali się oni przyłączyć do tej grupy. Dopiero, będąc nijako wewnątrz całej sytuacji mogli zaobserwować zachowania członków grupy oraz zarejestrować, niemal godzina po godzinie ich rozmowy oraz panujący w niej nastrój.

Obserwacji uczestniczącej zarzuca się zwykle, iż badacz, psycholog będący aktywnym uczestnikiem obserwowanej przez siebie sytuacji, zmienia ją, przez co czyni swoje badanie mało wiarygodnym.

Zobacz też: Terapia małżeńska

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: