Psychologowie pomagają firmom

Współczesny świat pędzi jak szalony, ledwie mamy czas dla siebie, a co dopiero dla innych. Praca pochłania nas bez reszty. Wciąż trawi nas stres i różne przypadłości. Nie radzimy sobie i poszukujemy pomocy u specjalistów. Jeszcze kilka lat temu korzystanie z usług psychologów było pewnego rodzaju tabu.

Dobrze wiedzieliśmy, że bardzo często potrafią oni nam pomóc, jednak rzadko kiedy decydowaliśmy się na wizytę. Dziś jest zupełnie inaczej. Głównie za sprawą mniej lub bardziej udanych kampanii medialnych i społecznych obrazujących pracę psychologa jako osoby, której misją jest nam pomóc i doradzić. Coraz częściej posiłkujemy się ich wiedzą zdobytą w czasie niełatwych przecież studiów. Co więcej – z usług psychologów coraz liczniej korzystają także przedsiębiorcy.

Czym jest zatem psychologia? W wielkim skrócie jest to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące zjawiskami psychicznymi i zachowaniami człowieka. Czerpie ona z socjologii, antropologii, biologii czy filozofii lecz jest także nauką samodzielną – społeczną. Psycholog zajmuje się zatem procesami poznawczymi, rozwojem człowieka, emocjami, komunikacją międzyludzką czy nawet zaburzeniami osobowości. Jest to osoba udzielająca świadczeń polegających na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu i psychoterapii. Psychologiem może zostać każda osoba, która skończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Każdy psycholog może ponadto odbyć czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii i zostać psychoterapeutą. Natomiast w jego kodeks etyczno-zawodowy wpisane jest przede wszystkim dobro drugiego człowieka i niesienie pomocy innym wraz z ulepszaniem kontaktów międzyludzkich. Psycholog może działać na kilku „frontach” – w oświacie, medycynie, sporcie, wymiarze sprawiedliwości, organizacjach, zakładach pracy, reklamie i marketingu oraz jako psychoterapeuta.

Psychologowie coraz częściej pomagają zapracowanym przedsiębiorcom, a także firmom. Prowadzą rekrutacje na stanowiska i selekcje, szkolenia i warsztaty, dokonują ocen pracowniczych i zajmują się doradztwem. Wiele osób wykonujących ten zawód ma za sobą setki procesów rekrutacyjnych na przeróżne stanowiska, w tym także wyższe oraz doświadczenie w przeprowadzaniu wywiadu behawioralnego. Nie bez znaczenia jest także wdrażanie systemów ocen dla pracowników oraz ich szkolenie. W minionym roku aż 30% przedsiębiorców przyznało, że co najmniej raz skorzystało z usług psychologów w prowadzeniu firmy, a 15% z nich zdecydowało się na stałą współpracę. I z pewnością statystyki te będą rosnąć z roku na rok… Ni obawiajmy się więc korzystać z pomocy psychologów, wszak szukanie pomocy nie jest powodem do wstydu, ale wyrazem naszej dojrzałości.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: