Rachunek oszczędnościowy, a lokaty

Obecnie nasze nadwyżki finansowe najlepiej inwestować bezpiecznie na rachunek oszczędnościowy. Opcja ta niesie za sobą same aspekty „na plus”. Przybliżmy się konkretom. Wpłacając nasze oszczędności na lokatę jesteśmy narażeni na utratę pieniędzy z oprocentowania. Wyobraźmy sobie taką sytuację – mamy ulokowane pieniądze na 12 miesięcy, przychodzi miesiąc 11 nagła przyczyna lub okazja skłania nas do wycofania lokaty. Bezwarunkowo tracimy odsetki.

Gdzie w takim razie inwestować z pewnym zyskiem, ale bez utraty odsetek w momencie wycofania pieniędzy ? Konto osobiste ? Tak, ale oprocentowanie jest tak małe, że nieznacznie wpłynie na sumę pieniędzy, które przetrzymujemy na koncie, oprocentowanie w tej opcji jest tak po prostu bardzo niskie. Na pytanie „gdzie inwestować” odpowiedź oczywiście znajduje się w pierwszym zdaniu. Bowiem alternatywą wśród tych rozwiązań ,które łączy wysokie oprocentowanie jak w lokacie oraz brak utraty odsetek przy wycofaniu pieniędzy w razie nagłej potrzeby jest rachunek oszczędnościowy.

Na zachodzie lokata jako usługa oferowana przez banki raczej zamiera. Inicjatywę inwestowania pieniędzy przejął już rachunek oszczędnościowy. W Polsce nadal lokata jest najpopularniejszą usługą ,ale powoli się to zmienia na rzecz rachunków oszczędnościowych. Z pewnością kwestią czasu jest kiedy lokata przejdzie do lamusa – oświadczają eksperci z branży.

Istnieje również forma rachunków oszczędnościowych ,w których klient musi zlecić określony czas przechowywania danej kwoty – jest to wtedy tak zwane lokaty terminowe. Tego typu lokowanie pieniędzy ma lepsze oprocentowanie z powodu małego przepływu pieniędzy, oraz dlatego ,że lokaty terminowe są jednym ze źródłem działalności kredytowych banków i innych instytucji. Jednak nie poleca się lokat terminowych ze względu, iż wycofując tego typu lokatę stracimy część zarobionych pieniędzy – a niewielką częścią otrzymamy.

Przy wyborze rachunku oszczędnościowego należy uważać. Wiele wprowadza ukryte koszta utrzymania takiego rachunku. Z czasem jednak zgodnie z zasadami konkurencji rachunki oszczędnościowe będą miały jasne zasady ,a oprocentowania będą rosły na polskim rynku.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: