Rynek laptopów i netbooków w Polsce

Zarówno sprzedaż jak i dostępność notebooków i netbooków w naszym kraju stale rośnie. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie praktycznie codziennej egzystencji i pracy bez komputera. W czasach, gdy dostawcy internetu przygotowali dla swoich klientów atrakcyjne oferty kupna notebooka za przysłowiową złotówkę pora zastanowić się nad tym kto i dlaczego je nabywa, a także na jakich zasadach.

Sklepów oferujących komputery przenośne jest w naszym kraju całe mnóstwo, a kolejne powstają praktycznie codziennie. Jak wynika z przeprowadzonych analiz rynku, Polacy laptopy kupują najczęściej na raty, w centrach handlowych i przez internet. Z kolei netbooki nabywamy raczej za gotówkę.

Laptopy tanie, do 2-3 tysięcy złotych kupują zazwyczaj ludzie młodzi i osoby w średnim wieku, dla których liczy się przede wszystkim design i niska cena. Parametry techniczne nie są wówczas tak istotne. Liczy się czas pracy baterii, dołączony do sprzętu system operacyjny oraz cena. Takie egzemplarze używane są najczęściej do korzystania z aplikacji, pakietów biurowych i serfowania po sieci, a także słuchania muzyki i oglądania filmów. Rzadziej zaś do celów stricte rozrywkowych – gier.

Droższe laptopy nabywają osoby pracujące na co dzień z grafiką komputerową oraz ci, dla których liczy się przede wszystkim wydajność zakupionego sprzętu. Są to najczęściej osoby w wieku 25-40 lat.

Kto kupuje netbooki? Użytkownicy skoncentrowani na wykorzystywaniu komputera jako przenośnego urządzenia oferującego możliwość korzystania np. z pakietów biurowych w podróży, a także internauci, którzy nie korzystają zazwyczaj z gier komputerowych i obciążających procesor programów, a netbook jest dla nich najczęściej narzędziem pracy. Wiek 18-30 lat.

Mimo wszystko nie maleje także sprzedaż tradycyjnych, stacjonarnych komputerów. Notebooki zwykle kupujemy na raty, natomiast netbooki za gotówkę.

Największym powodzeniem cieszą się laptopy Dell i HP, a także Asus i Lenovo. Coraz większą uwagę zwracamy także na warunki gwarancji i możliwości rozbudowy danego egzemplarza.

Ostatnio także Apple ze swoimi Mac’ami podbija polski rynek. Ta poniekąd prestiżowa firma coraz częściej jest wybierana przez polskiego konsumenta. W ostatnich latach powstało też wiele serwisów Apple jak. np. Sunsceo http://www.sunseco.pl – uznawany za jeden z lepszych serwisów komputerowych naprawiających MacBooki Apple.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: