Rynek walutowy a inflacja lokalna
Pojęcie zależności inflacji do rynku walutowego to koncepcja nad wyraz prosta i zrozumiała dla każdego, a ponadto używana nad wyraz często, przez co stykamy się z nią w przeróżnych wiadomościach informacjach przynajmniej kilka razy dziennie.
Jednak gdyby zapytać nas wprost na czym ona polega najpewniej okazałoby się, że wielu z nas wcale nie umie tego zbyt dokładnie wytłumaczyć. Jeśli zatem należy do tej właśnie grupy ludzi, to warto abyśmy zapoznali się z poniższą ściągawką.
Rynek walutowy to miejsce na którym odbywają transakcje kupna i sprzedaży walut, a który regulowany jest prawem popytu i podaży.
Każda odbywająca się tutaj transakcja posiada dwa oblicza, jako że nie kupujemy np. dolarów za banany czy muszelki, ale za np. złotówki to logicznym jest, iż każda oferta kupna dolarów za złotówki wywołuje dwa działania, wzrost kursu dolara oraz spadek kursu złotówki – gdyż niejako sprzedajemy wówczas złotówki.
Tyle oo samym rynku, teraz odpowiedź na pytanie dlaczego odbywające się na nim działania wpływają na inflację. Otóż załóżmy sytuację w której rośnie kurs dolara.
W obecnym świecie, globalnej wioski rynki powiązane są ze sobą na tyle, iż praktycznie każdy produkt (niezależnie od tego czy jest to odzież damska, samochód, telewizor, czy nawet pomarańcze)zawiera jakieś elementy, które albo zostały zakupione za dolary, albo wyprodukowane w obszarze w którym lokalne rozliczenia następują w dolarach – a zatem na jedno wychodzi.
W efekcie jeśli kurs dolara wzrósł to po pewnym czasie – zależnym dla poszczególnych produktów od czasu jego powstania, przydatności, trwałości i zbywalności – ceny produktów również wzrosną. Tym samym my zarabiając nadal tę samą kwotę co wcześniej – pomimo, że zakupów dla codziennej konsumpcji dokonujemy w złotówkach – po pewnym czasie możemy zakupić mniejsza ilość produktów na rynku lokalnym niż wcześniej i to bez bezpośredniego zakupu dolarów. W efekcie siła nabywcza naszych pieniędzy spada i to jest właśnie inflacja – określana jako na przykład roczna, gdy mierzymy ja w okresie roku. Prawda, że proste?