Skażenie wody pitnej.

W obecnych czasach picie zanieczyszczonej i skażonej wody może się wiązać z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. W tym artykule postaram się omówić czym może grozić picie wody skażonej ftalanmi oraz glinem(aluminium).

  • Ftalany. Według badań statystycznych w Polsce dochodzi do około 40tys. poronień rocznie i blisko 100 poronień dziennie. Naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia te liczby się podwoją. Jednym z czynników, jakie wpływają na niepłodność są właśnie ftalany. Ftalany to substancje chemiczne powszechni dziś stosowane w przemyśle. Służą do nadawania produktom plastikowym miękkości. Ftalany znajdują się w wodach powierzchniowych, gruntowych i podziemnych. Dużo obecność ftalanów we krwi matki powoduje zrost ryzyka deformacji narządów płciowych u chłopców.
  • Glin (aluminium). Głównym źródłem glinu są ścieki przemysłowe i osady znajdujące się w wodach powierzchniowych. Glin w wodzie pitnej powstaje na skutek niewłaściwie przeprowadzonego procesu koagulacji wody pitnej przy użyciu związków glinu. Glin, który przedostał się do organizmu człowieka akumuluje się w kościach, nie odkłada się natomiast w tkankach. W ciągu kilku ostatnich kilku lat stwierdzono, że osoby chore na demencję starczą i chorobę Alzheimera mają podwyższony poziom aluminium w porównaniu z osobami zdrowymi. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdziły zależność miedzy ilością spożytej wody zawierającej określoną dawkę aluminium a wzrastającym prawdopodobieństwem zachorowania na chorobę Alzheimera. Glin jest też prawdopodobnie odpowiedzialny za złe funkcjonowanie komórek nerwowych i neuroprzekaźników, które znajdują się w mózgu. Zniszczenie komórek nerwowych jest procesem nieodwracalnym, ponieważ komórki nerwowe nie mają zdolności regeneracji i odbudowy.

Skutecznym sposobem zapobiegania i chronienia się przed zagrożeniami związanymi z piciem skażonej wody są nowoczesne filtry do wody, które mogą być stosowane w każdym gospodarstwie domowym. Filtry odwrotnej osmozy są w stanie usunąć z wody: metale ciężkie, bakterie, wirusy, grzyby i inne zanieczyszczenia mechaniczne. W przypadku używania urządzeń mechanicznych takich jak: czajniki, żelazka itp. zalecane jest również stosowanie odżelaziaczy do wody i zmiękczaczy. Odżelaziacze i zmiękczacze chronią urządzenia przed osadzaniem się kamienia.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Skażenie wody pitnej.”

  1. laura1231:

    wymień przyczyny skażenia wody pitnej

Napisz komentarz lub opinię na forum: