Student i Otwarty fundusz emerytalny

Każdy z nas chciałby, żeby emerytura była czasem spokoju i dobrobytu. Dlatego trzeba o niej myśleć jak najwcześniej i kiedy to tylko możliwe wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeśli jesteś młody, uczysz się to zapewne zastanawiasz się jak zaplanować przyszłość, który Otwarty Fundusz Emerytalny wybrać. Ale czy jako student możesz mieć Otwarty Fundusz Emerytalny? Czy pracując odkładasz jakiekolwiek pieniądze na ZUS?

Student, niezależnie od tego czy studiuje na uczelni państwowej czy prywatnej, nie odkłada składek na ZUS i Otwarty Fundusz Emerytalny. To właśnie dlatego pracodawcy tak bardzo lubią zatrudniać studentów, nie muszę bowiem odprowadzać od nich składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co w prostych słowach oznacza, że koszty utrzymania studenta są niższe niż innego pracownika. A jak wygląda kwestia przyszłości, jak liczy się emerytura? Od dnia rozpoczęcia pracy (nawet tej nieskładkowej)? Otóż dla każdego kto studiował emerytura będzie liczona łącznie z latami studiów (będą to lata nieskładkowe). Składki na ZUS i Otwarty Fundusz Emerytalny zaczniesz odkładać kiedy skończysz 26 lat lub kiedy przestaniesz być studentem. A czy Otwarty Fundusz Emerytalny możesz wybrać nie odkładając jeszcze składek? Oczywiście, wówczas nie będziesz musiał się martwić, że zapomniałeś wybrać fundusz i wylosują go za Ciebie. Otwarty Fundusz Emerytalny wybierasz kiedy chcesz, a składki zaczną być odprowadzane wtedy kiedy zaczniesz zarabiać odkładając jednocześnie na ZUS. O tym, że składki zaczynają być odprowadzane zostaniesz poinformowany listownie przez ZUS, więc nie martw się, że zapomnisz o tym fakcie.

Fundusze emerytalne to bardzo ważna sprawa, o której należy pamiętać. Jeśli więc chcesz zawczasu wybrać OFE to nie ma problemu, możesz to zrobić kiedy chcesz, nawet kiedy jesteś jeszcze studentem mającym mniej niż 26 lat, a składki zaczną na Twoje konto napływać wtedy, kiedy będziesz do tego uprawniony.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: