Suplementy – idziemy na zakupy

Większość profesjonalnych sportowców oraz coraz więcej amatorów stosuje suplementy diety. Półki sklepów stacjonarnych oraz internetowych uginają się pod ciężarem setek kolorowych opakowań. Obecnie poza polskimi i europejskimi markami takimi jak Trec, Olimp, Vitalmax, Fitmax czy Megabol dostępne są również w coraz bardziej przystępnych cenach produkty marek amerykańskich. Ale które odżywki warte są wydanych na nie pieniędzy? Czym powinniśmy się kierować w czasie zakupów? Oto kilka rad:

 • Nawet najlepsza reklama nie zmieni przeciętnego drogiego produktu w produkt wart swej ceny – jako przykład negatywny niech posłuży amerykańska firma Muscle Tech, firma ta słynie z reklam przed i po w których grubasek zamienia się w ciągu kilku tygodni w wyrzeźbionego Apollo. Produkty tej firmy są bardzo drogie ale ich skład jest porównywalny do tych o połowę tańszych.
 • Zanim dokonasz zakupu poszukaj informacji na forach kulturystycznych takich jak np. Body-Factory.pl. Moderatorzy takich forów to specjaliści praktycy, zjedli już nie jeden suplement i zawsze doradzą co kupić oraz jak to dawkować oraz wybiją ci z głowy zbędne zakupy.
 • Na forach można również znaleźć testy suplementów:
  • Laboratoryjne testy sprawdzające zawartość poszczególnych substancji w produktach np. zawartość białka w odżywkach białkowych.
  • Testy organoleptyczne – wielu użytkowników dzieli się swoimi uwagami na temat smaku produktu i jego działania.
  • Relacje z cykli treningowych – dokładne opisy stosowanego treningu, diety oraz suplementacji wraz z wynikami jakie zostały osiągnięte na koniec.
 • Wybieraj znane firmy, na allegro można spotkać suplementy nieznanych firm w bardzo niskich cenach. Z reguły są to oszustwa pokroju sprzedawania serwatki białkowej jako białka serwatkowego (różnica jest bardzo duża – serwatka zawiera kilkanaście procent białka i olbrzymie ilości laktozy co czyni ją nieprzydatną dla sportowców natomiast białko serwatkowe zawiera około 70-80% białka).
 • Nie zawsze amerykańscy producenci są lepsi od naszych rodzimych. Testy białek wykazały, że polscy producenci tacy jak Trec i Olimp są godni zaufania.

Mając na uwadze te kilka rad można uniknąć niepotrzebnych wydatków i trafienia na niedziałający produkt.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: