Tanie linie lotnicze

Zanosi się na stabilizacje na rynku tanich przelotów w naszym kraju. Tanie linie lotnicze mają swój najlepszy czas jak na razie za sobą. Najtańsze bilety lotnicze były sprzedawane podczas boomu związanego z otwarciem rynku pracy w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Masowo Polacy korzystali z usług Ryanair, Wizzair czy Easyjet by tanio dolecieć do Dublina, Shannon, Cork, Londynu, Glasgow, Edynburg czy Liverpool. Właśnie przez ostatnie trzy lata tanie linie lotnicze dość odważnie otwierały nowe kierunki z Polskich miast. Główne miasta docelowe to Londyn oraz Dublin. Niektóre polskie miasta, takie jak Warszawa, Katowice czy Kraków mają nawet 5 lotów dziennie do stolicy Anglii. Nie ma się czemu dziwić – tanie bilety lotnicze do Anglii czy Irlandii to łakomy kąsek dla polskiej “emigracji zarobkowej”. Z czasem, po otwarciu rynku pracy w Skandynawii, tanie linie lotnicze dostrzegły możliwość taniego latania do Oslo, Sztokholmu czy Kopenhagi. Odważnie wkroczył Norwegian, który opanował loty z Polski do Skandynawii. Tanie linie lotnicze Ryanair ograniczyły się tylko do przelotów do Sztokholmu. Tak, z czasem każde polskie miasto otrzymywało coraz więcej połączeń do Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, Danii, Norwegii oraz Szwecji. W związku z falą emigrantów były to najpewniejsze trasy. Obecnie, kiedy złotówka umacnia się, praca za granicą już tak bardzo nie opłaca się. Konkurencja na rynku pracy, wysokie koszty utrzymania oraz umacniająca się polska waluta spowodowały, że nie dość że coraz mniej Polaków szuka pracy za granicą, to coraz więcej rodaków wraca. Niektórzy wracają autokarami, inni tanimi liniami lotniczymi. Jedni z wykonanym biznes planem, a inni pełni rozczarowań. Tanie linie lotnicze muszą jednak reagować na taki stan rzeczy. Pierwszy ruch zrobił słowacki Sky Europe, które definitywnie zakończył tanie latanie z Krakowa oraz Warszawy, tym samym wycofując się z Polski. Tanie linie lotnicze Centralwings z każdym miesiącem ograniczają regularne połączenia, zostawiając te najbardziej dochodowe – Warszawa – Dublin, Kraków – Londyn, Gdańsk – Edynburg czy Warszawa – Londyn. Brytyjskie tanie linie lotnicze Easyjet również zacisnęły pasa i zakończyły tanie latanie z Gdańska. Gdańsk – Belfast to podobno jedno z bardziej dochodowych połączeń było. Właśnie, było… Tanie bilety lotnicze w cenie 1 pln najwidoczniej nie zachęciło Polaków by utrzymali mniej rentowne połączenia. Bilety lotnicze do Dublina też zaczęły się gorzej sprzedawać, więc tanie linie lotnicze Aer Lingus wycofały połączenia z Poznania. Irlandzki przewoźnik skasował również połączenia Warszawa – Cork. Z każdym dniem można usłyszeć o kasowanej trasie przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizzair. Skasowano loty Katowice – Londyn Gatwick, Katowice – Coventry i wiele innych tanich lotów do Wielkiej Brytanii. Irlandzki Ryanair również ogranicza swoje loty do Wielkiej Brytanii – mniej przelotów do Bristolu, Liverpoolu, East Midlands czy Glasgow.

Jak widać rynek lotniczy w naszym kraju stabilizuje się, będzie jeszcze mniej lotów do Anglii oraz Irlandii. Mamy tylko nadzieje, że umożliwi to otwieranie nowych kierunków na południe Europy. Ciągle zbyt mało połączeń jest do Madrytu, Paryża, Rzymu, Aten.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

2 komentarze artykułu “Tanie linie lotnicze”

  1. Lotnik:

    Niestety tanie linie nie mają szans przy drożejącej benzynie. Pozdrawiam

  2. eVa:

    Niestety sytuacja nie wygląda o wiele lepiej prawie rok później – Centralwings zbankrutował, BA ogranicza loty do Krakowa na zimę, EasyJet nie będzie latał do Warszawy nie mówiąc o tym, że Skyeurope wycofał się z Polski i jeszcze mu grozi bankructwo…. a korzysta na tym wszystkim Ryanair.

Napisz komentarz lub opinię na forum: