Tworzenie stron www – tylko przez profesjonalistów

Proces powstawania stron składa się zazwyczaj z kilku etapów. Nad każdym z tych etapów pracują inni specjaliści. Zacznijmy jednak od tego, że tworzenie stron www, które mają być profesjonalne, powinno być wykonywane przez profesjonalistów. Oczywiście stopień skomplikowania tworzonych stron zależy od tego, czego mają dotyczyć oraz czego oczekują ich przyszli właściciele, jednak jeżeli chcemy, aby serwis był dobry, działał sprawnie i rzetelnie się prezentował (a chyba wszyscy tego chcemy), musimy zainwestować w usługi doświadczonej i dobrej firmy informatycznej.

W jaki sposób wybrać firmę, w której ręce powierzymy tworzenie stron www? Zróbmy mały „wywiad”. Poszukajmy na różnych forach opinii o firmie. Popytajmy znajomych, którzy tak, jak my, jakiś czas temu również szukali wykonawcy strony, sklepu, czy innego informatycznego rozwiązania dla swojej firmy. Najlepiej jednak osobiście przejrzeć wdrożone przez firmę projekty. Na stronie firmy powinniśmy znaleźć portfolio z linkami do wykonanych przez nią stron. Warto taką stronę nie wyłącznie obejrzeć, a również „przeklikać”. Dzięki temu przekonamy się, jak serwis wykonany przez wybraną przez nas firmę (a właściwie branej pod uwagę przez nas) technicznie jest wykonany, przynajmniej z poziomu klienta. Jeżeli przykładowo inwestujemy w sklep internetowy, poprośmy o udostępnienie dema oprogramowania. Pozwoli nam to na zapoznanie się ze sposobem działania panelu administracyjnego.

Jeżeli już zdecydujemy się na tworzenie stron www u konkretnej firmy, możemy przejść do działania. Firma zacznie od zrobienia z nami sporego „wywiadu”, czyli od zapoznania się z naszymi oczekiwaniami oraz zapoznania się z tematem na zlecaną witrynę. Jest to niezwykle ważne, gdy zależy nam na tym, aby wizerunek budowany przez nasze przedsiębiorstwo w Internecie zgodny był z polityką naszej firmy, abyśmy uchodzili za profesjonalistów w swojej dziedzinie.

Po zapoznaniu się z oczekiwaniami zlecającego, zaczyna się tworzenie stron www (trzeba oczywiście wycenić założenia i podpisać umowę). Zaczyna się ono od projektowania serwisu. Projekt obejmuje cały wygląd strony, kolorystykę, rozmieszczenie elementów na stronie, graficznych elementów oraz banerów, itp. Ponadto, w momencie projektowania trzeba stworzyć całą logiczną część strony, czyli nawigację po niej i zadbać o to, aby strona była tworzona zgodnie z zasadami usability. Tylko wówczas, gdy strona będzie dobra pod każdym względem, „dopieszczona” w każdym detali, a jednocześnie intuicyjna, łatwa w obsłudze, będziemy mieli szansę odnieść sukces w sieci.

Po projekcie, który jest zazwyczaj najdłużej trwającym etapem, gdy mamy na myśli tworzenie stron www, zaczyna się kodowanie strony, czyli można powiedzieć – faktyczne jej tworzenie. Pracują nad nim programiści, informatycy. Na tym etapie kontakt ze zlecającym nie jest już tak potrzebny, jak na etapie projektowania. Jest to bowiem praca nad techniczną stroną serwisu, która została ustalona znacznie wcześniej.

Zlecający, jeszcze zanim skończy się proces tworzenia strony, musi wybrać dla swojej strony hosting oraz domenę (miejsce na serwerach oraz adres internetowy, pod którym będzie można stronę obejrzeć i z niej skorzystać). Kolejno, stronę uruchamia się często na serwerach testowych, aby zlecający mógł sprawdzić, „przeklikać” gotowy serwis, a potem, gdy oczywiście wszystko działa poprawnie, uruchamia się stronę pod właściwym adresem internetowym, w miejscu, gdzie ma się znajdować.

[1] Tworzenie stron www – Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Państwa pytania…

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: