Ubezpieczenie na życie – fakty i mity

Ubezpieczenie na życie owiane jest wieloma mitami, bardzo często całkowicie mijającymi się z prawdą. Powszechnie pojawiają się liczne zakłamania, które powielane i przekazywane dalej, stają się obowiązującą prawdą. Ubezpieczenie na życie jest dość chętnie poruszanym tematem wśród Polaków, jednak przykre jest to, że osoby, które twierdzą, że znają je od podszewki, tak naprawdę wiedzą o nim bardzo niewiele. Oto parę mitów, z jakimi można się spotkać.

obraz

Ubezpieczenie na życie jest przydatne tylko osobom, które pracują. Jest to totalną nieprawdą. Osoby, które nie pracują, nie mają bowiem żadnego ubezpieczenia z zakładu pracy i w ich przypadku ubezpieczenie na życie jest jak najbardziej potrzebne. Co więcej, kobiety które np. zajmują się domem i wychowywaniem dzieci, koniecznie muszą zadbać o ubezpieczenie, chociaż w przypadku tej grupy osób, jest to mało popularne.

Kolejnym mitem dotyczącym ubezpieczeń jest także to, że że jeśli wpłacamy pieniądze, to nic z tego nie będziemy mieli.

To błędne myślenie wynika z tego, że Polacy często mylą ubezpieczenie ochronne (na przykład ubezpieczenie grupowe, jakie wykupują pracownicy danego zakładu pracy) z ubezpieczeniem mieszanym czy też oszczędnościowym. Często wynika to z ignorancji samych ubezpieczonych, którzy wykupując jakąś polisę, nie interesują się jakie pakiety ubezpieczeniowe ona obejmuje.

Jakie zatem są fakty?

Nie każde ubezpieczenie tego typu jest dobre. Otóż należy wybierać takie w którym mamy gwarantowaną sumę na tak zwane dożycie. Wypłacona nam zostanie w momencie zakończenia czasu trwania polisy. Jego wysokość zależy często od wyników inwestycyjnych towarzystwa, ale powinno posiadać kwotę minimalną jaką gwarantuje ubezpieczyciel.

Pieniądze gromadzone w formie ubezpieczenia nie są jak lokaty objęte ochroną BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), tylko UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). W przeciwieństwie do BFG, UFG nie gwarantuje zwrotu kapitału w 100%, tylko w 50% i to nie do kwoty o równowartości 100 tys. euro, a jedynie 30 ty.s euro. Także w przypadku upadłość towarzystwa nasze pieniądze nie są w pełni bezpieczne.

Opłaty w firmach ubezpieczeniowych oferujących takie ubezpieczeniowe często są wysokie i procentowe. Pochłaniają tym samym część kapitału.

Jak zatem wybrać dobrą polisę?

By wybrać dobre rozwiązanie ubezpieczeniowe, które będzie nam odpowiadało warto skonsultować ofertę polisy z niezależnym ekspertem. Poczytać opinie w Internecie na temat danego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz jeżeli uda nam się znaleźć na temat konkretnego produktu, który nas interesuje. Dokładnie przewertować umowę, a w szczególności OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czego niestety większość osób nie robi. Na koniec warto wypytać agenta o wszelkie opłaty jakie TU sobie pobiera za ochronę ubezpieczeniową.

Artykuł powstał dzięki współpracy i konsultacji z przedstawicielem firmy TCU Ubezpieczenia, agencji ubezpieczeniowej oferującej ubezpieczenia na życie, majątkowe, firmowe, komunikacyjne (samochodowe AC, OC, NNW), turystyczne (podróżne) i wiele innych ofert z różnego profilu towarzystw ubezpieczeniowych.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: