Unia Europejska otwiera się na Bałkany Zachodnie i Turcję

Z ostatniego komunikatu Komisji wynika, że Unia Europejska docenia postępy jakie poczyniły kraje Bałkanów Zachodnich i Turcja w celu przystąpienia do UE. Państwa te, krok za krokiem przybliżają się do członkostwa w Unii.

mapa unii europejskiej

Ustalony kilka dni temu przez Komisję Europejską program rozszerzeniowy Unii Europejskiej zawiera informacje na temat postępu, jakiego dokonały Turcja i Bałkany w kierunku integracji. Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn, podkreślił, że Unia Europejska pełni istotną rolę w szerzeniu bezpieczeństwa i dobrobytu w Europie, a świadczą o tym kolejne wnioski o członkostwo złożone przez Czarnogórę, Albanię, a także Islandię.

Unia Europejska otwiera negocjacje akcesyjne z Macedonią

Macedonia już od 2005 roku ma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej, lecz wcześniej negocjacje akcesyjne nie zostały podjęte. Obecnie w opinii Komisji Europejskiej, Macedonia poczyniła znaczne postępy oraz zrealizowała wiele określonych priorytetów, aby starać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Państwo to spełnia kryteria wyznaczone przez Radę Europejską w 1993 roku w Kopenhadze, a także spełnia warunki procesu stabilizacji. Biorąc pod uwagę powyższe fakty Komisja wydała zalecenie, aby rozpocząć negocjacje akcesyjne z tym krajem.

Coraz większa strefa Schengen

Unia Europejska pokazała swoją przychylność w stosunku do krajów bałkańskich również poprzez rozszerzenie strefy Schengen. W lipcu Komisja przyjęła do Strefy 3 bałkańskie państwa: Serbię, Macedonię i Czarnogórę. Mieszkańcy tych państw wjadą do Unii Europejskiej bez wiz już od początku 2010 roku. Lecz na tym nie koniec rozszerzenia Strefy, gdyż Komisja zapowiedziała już wnioski w sprawie zniesienia wiz dla Albanii oraz Bośni i Hercegowiny.

Turcja a Unia Europejska

Komisarz Olli Rehn wypowiada się także pozytywnie na temat relacji Turcja – Unia Europejska. Komisarz informuje, że w kraju tym następują próby wprowadzenia reform politycznych, a od ich wdrożenia, a także przestrzegania podstawowych wolności oraz praworządności zależy tempo negocjacji akcesyjnych.

W swoim raporcie Komisja podkreśla, jakie postępy, w minionym roku, zrobiły państwa kandydujące, a także jakie wyzwania czekają je w następnych latach, tak aby Unia Europejska przyjęła je do swojego grona już w niedalekiej przyszłości.

Źródła: 1. http://www.twojaeuropa.pl/

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

5 komentarzy artykułu “Unia Europejska otwiera się na Bałkany Zachodnie i Turcję”

 1. Oferta Pomocy:

  Gdyby ktoś z Polski byłby zainteresowany założeniem firmy w państwie, w którym podatki są znacznie niższe a biurokracji prawie wcale, to mogę zaoferować swoją pomoc. brown.michael222&#64gmail.com

 2. amon:

  Ciekaw jestem jakie to państwo.

 3. Damian:

  @Amon ja również 🙂

 4. Kasia:

  Ciekawe też jest co z tego wyniknie 🙂

 5. Krissy:

  Cypr 😀 ?

Napisz komentarz lub opinię na forum: