Wierzenia ślubne – sprawdź i przestrzegaj.

Ceremonia ślubna to jedno z najbardziej kluczowych rozdziałów w życiu. Warto zainteresować się, aby nic nie stanęło Wam na nowe drodze i było przygotowane na 100 procent. Oto kilka wytycznych, którymi powinniście się kierować w czasie planowania Waszego Wielkiego dnia

Jeden z uprzedzeń dotyczy ptaków. Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi pomyślność. Natomiast spotkanie z wronami lub krukami zwiastuje nieszczęście. Jeśli ptaki latają na pięknym, słonecznym niebie znaczy, to że Państwo Młodzi będą mieli zapewnioną fortunę. Niedobrze jest, gdy w tym czasie Ceremonii słońce przybierze różową barwę lub gdy słychać grzmoty. W ten sposób wyrażany jest „gniew Boży”. Mały „deszczyk” uważany jest za Boże błogosławieństwo.

W czasie jazdy do kościoła nie wolno Przyszłym Małżonkom zawracać- może to spowodować „odwrócenie się” jednego z Małżonków. Jeśli Para o czymś zapomniała, powinna skorzystać z pomocy bliskich lub kolegów. Nie powinno się również robić zbyt długich przystanków, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

W czasie Ceremonii Ślubnej nie wolno Pannie Młodej (ani tym bardziej Panu Młodemu) szlochać. Panna Młoda powinna iść do ołtarza ze radością wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Pojawiających się łez wzruszenia, czy szczęścia, nie należy powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielkie szczęście w przyszłości.

Jednym z ważniejszych „rekwizytów” ślubnych są obrączki. To one symbolizują zawarty związek, więc nie mogło zabraknąć przesądów ich dotyczących. Nie wolno ich zapodziać, ani zapomnieć, co wydaje się oczywiste. Nie wolno ich także upuścić na podłogę kościoła. Jeżeli przez Waszą nieuwagę obrączki wylądują na podłodze, to pochylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. W żadnym wypadku nie mogą ich podnieść Państwo Młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie prowokować złych mocy. Narzeczona może obejrzeć obrączkę dopiero, gdy będzie miała ją na palcu.

Po zakończeniu Ślubowania, młoda Małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach rozpalony pocałunek. To zapewni jej wierność Małżonka oraz czułość w związku.
Ważną sprawą jest przewaga w małżeństwie. Można ją sobie zapewnić przykrywając rękę księdza. Dłoń, która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę. Ważne jest także kto kogo okręca po zakończeniu Ceremonii. Gdy po wyjściu z kościoła, zaproszeni rzucają na Parę Młodą drobne monety, należy zebrać je wszystkie. Osoba, która zbierze więcej będzie zajmowała się rachunkami w Rodzinie.

Do uprzedzeń „weselnych” należy zaliczyć noszenie na rękach i tłuczenie kieliszków. Jeżeli świeżo upieczona Małżonka wywróci się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na swoją osobę, ale także na swoją nową rodzinę. Małżonek powinien przenieść swoją Miłość przez próg, co pozwoli ustrzec Parę przed katastrofami. Po przywitaniu chlebem i solą należy rzucić za siebie kieliszki, a następnie posprzątać po sobie. Osoba, która złapie za szufelkę (nie zmiotkę) będzie robić porządek w związku. Do Nowożeńców należy pierwszy taniec. Jeśli w tym inauguracyjnym tańcu Młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą żyli w niezgodzie, zmierzając w różne strony.

Inną wersję tworzą przesądy dotyczące wiązanki ślubnej. Każdy kwiat symbolizuje co innego. Hiacynty oznaczają przywiązanie Narzeczonych, calle „należy” się królowej myśli, chaber będzie odpowiedni dla osób wstydliwych, które nie pokazują swojego przywiązania. Należy unikać bratków i krokusów (niewiara w szczerość uczuć), narcyzów („uważam, że jesteś samolubem”) oraz kwiatów mięty („uważam, że masz śmierdzący oddech”). Idealne będą róże („kocham Cię”), margaretka („jesteś Śliczna”), konwalie i rumianek (symbolizujące śliczną urodę).

Ważnym wydarzeniem następującym po Ceremonii Ślubnej jest rzut bukietem po wyjściu z kościoła (lub przed rozpoczęciem zabawy weselnej- w zależności od zwyczajów w Rodzinie). Według przesądnych Kobiet, ta Panna, która złapie wiązankę ślubną Panny Młodej ma największą szansę na bliskie zamążpójście. W dzisiejszej modzie na wolne związki, „rzut wiązanką” przeradza się czasem w rejteradę przed kwiatami, które lądują na ziemi. Kolejną kwestią są ciężkie wiązanki robione na specjalnych „mikrofonach”. Trafienie takim bukietem ślubnym może zaboleć lub zranić potencjalne przyszłe Panny Młode, co należy mieć na uwadze przed wyrzuceniem go za siebie.

Naturalnie przesądów ślubnych jest o wiele więcej, ale nie sposób wszystkie wymienić, a tym bardziej ściśle je przestrzegać. Najważniejszą radą dla Młodej Pary to zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i nie denerwować się. To będzie Najpiękniejszy dzień w Waszym życiu (nawet, jeśli nie będziecie pamiętali o jakimś szczególiku).

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: