Wycieczka w polskie góry

Wycieczka w góry to możliwość przeżycia ciekawej przygody. Niezależnie od pory roku turyści ruszają na szlaki górskie. Latem czy jesienią tysiące turystów wybierają się w góry, przemierzać szlaki i zdobywać szczyty. Trzeba jednak pamiętać, że góry prócz pięknych widoków niosą ze sobą również niebezpieczeństwo.

Wędrówka po górach to świetny sposób na wypoczynek dla całej rodziny. Specjalnie utworzone szlaki turystyczne są przystosowane dla każdego turysty. Wybierając się w góry powinniśmy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Góry bywają groźne nie tylko zimą, nagłe załamanie pogody może się zdarzyć niezależnie od pory roku.

góry

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając się w góry w Polsce. Po pierwsze i najważniejsze trzeba liczyć się ze zmiennością pogody w górach. Nigdy nie wiemy kiedy spotka nas deszcz, zmiana temperatury, silny wiatr i zachmurzenia. Nadchodzący mrok może przynieść panikę i strach. Nie znając dobrze terenu możemy szybko się zgubić. Dlatego pamiętajcie żeby wyjść w góry z samego rana, mamy wtedy więcej czasu na nieprzewidziane zdarzenia.

Druga rzecz to przygotowanie planu na ewentualny wypadek wcześniejszego powrotu i zabłądzenia. Może wydawać się to śmieszne jednak w górach łatwo o zabłądzenie. Chyba każdy z nas obrócił się kiedyś wokół własnej osi w lesie i zgubił drogę do wyjścia. Pomyślcie jakie straszne może być to w górach kiedy najbliższym miejscem gdzie można odpocząć są schroniska górskie, a zejście do niego może zająć kilka godzin.

Trzecią sprawą jest kondycja fizyczna uczestników wycieczki. Często nie zdajemy sobie sprawy ze zmęczenia jakie czyha na nas podczas wędrówki. I co wtedy? Jesteśmy bezsilni w połowie drogi. Ważne jest aby nie panikować. To tylko zmęczenie, które po 15 minutowym odpoczynku minie. Szczególnie należy uważać wybierając się w góry z dziećmi. Nie należy wybierać żadnych forsownych tras, pomimo, że dzieci szybko się nie męczą to szybko mogą się zniechęcić.

W momencie kiedy wybieramy się pierwszy raz w góry, postarajcie się wybrać szlak o łatwiejszym stopniu trudności. Na wyzwania przyjdzie jeszcze czas. I pamiętajcie – zabierzcie ze sobą naładowany telefon komórkowy z numerem do GOPRu i latarkę. Warto też zawiadomić osoby trzecie gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić.

Będąc w górach zapomnijcie o zmęczeniu i niebezpieczeństwie i cieszcie się pięknym krajobrazem, bogatą i zróżnicowaną fauną oraz florą. I róbcie mnóstwo zdjęć, bo gdy wybierzecie się w to samo miejsce drugi raz będziecie mogli porównać jak bardzo się zmieniło. Bowiem każda pora roku w górach jest wyjątkowa i szczególna.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: