Wygaszacze Ekranu

Czym jest wygaszacz ekranu? Wygaszacze ekranu to programy, których czynnością jest także wydłużenie trwania poprawnej pracy wyświetlacza poprzez wyciemnienie go lub wypełnianie bez przerwy, często losowo, zmieniającymi się teksturami lub obrazami. Teraz wygaszacze ekranu spełniają w głównie misję zabawową.

Jeśli mowi się o wyświetlaczach CRT widok powstaje poprzez naświetlanie luminoforu wiązką cząsteczek. W chwili tworzenia obrazu niektóre jego części (np. pasek z zegarem w systemie Unix) są przedstawiane nieustannie w taki sam sposób, co w gorszych modelach monitorów może trwale uszkodzić (“wypalić”) luminofor w tych elementach i doprowadzić do powstania tzw. “obrazów – niewidzialnych” – części te mogą pozostać dostrzegalne, pomimo iż pecet już ich nie pokazuje.

Wygaszacz ekranu po pewnym okresie, w którym nikt nie wykonał ruchu myszką, i nie kilknął ani jednego klawisza na urządzeniu, może zaciemnić kineskop lub rysować przeróżne krzywe, wyświetlać rysunki lub napisy lub w dowolny inny styl wymuszać bezustanne odświeżanie monitora. Zapobiega to wypalaniu się luminoforu. Z tego powodu zagraniczna nazwa, w dosłownym tłumaczeniu, znaczy: chroniący ekranu.
Jest to dość ciekawe nie prawdaż?

Najnowsze monitory kineskopowe są o wiele mniej podatne na podobne usterki. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne wykorzystywane w każdych komputerach przenośnych i z coraz liczniejszą liczbą komputerów stacjonarnych są chronione na te wady. Wykorzystywanie w takim momencie wygaszacza ekranu tak naprawdę powoduje szybsze zaciemnienie monitora. Nie chcemy przecież żeby nasz komputer został zniszczony.

Opcjonalną możliwością wygaszaczy ekranu jest automatyczne zablokowanie hasłem peceta w czasie braku aktywności (czyli prawdopodobnie nieobecności) właściciela. Niektóre wygaszacze ekranu włączją przydatne możliwości, na przykład sprawdzanie partycji antywirusem.

Dodatkowo wygaszacze są także wspaniała zabawą ponieważ są obrazkami lub ciekawymi filmami. Dobrze jest oglądać doskonały wyświetlacz.

Wygaszacze za darmo odszukasz na stronie nimi. Z tej przyczyny sprawdź co tam jest.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: