Zbiorniki hydroforowe – ekoprodukt
Filtry do wody jako produkt już dawno podbiły rynki zachodniej Europy. W Polsce rynek ten kojarzył się głównie z akwizycją, a wielu Polaków podchodził sceptycznie do tego temu. Jednak nie da się nie zauważyć, że tego typu produkty są coraz popularniejsze i często stosowane w naszych domach, a sprzedaż tego typu urządzeń wciąż rośnie.
Kolejnym produktem z gamy urządzeń do uzdatniania wody są zbiorniki hydroforowe. Urządzenie to staje się coraz popularniejsze na polskim rynku. Wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem wynika z faktu, iż takie zbiorniki doskonale nadają się do wykorzystania w domach prywatnych. Stąd też pojawia się stale rosnący popyt na ten produkt. Coraz częściej wykorzystywane są w domkach letniskowych i gospodarstwach jako element instalacji zaopatrującej posesję w wodę. W odpowiedzi na rosnący popyt następuje stały rozwój tej branży przemysłu produkcyjnego w naszym kraju.
Zbiorniki hydroforowe podzielić można na zwykłe zbiorniki hydroforowe (bez przepony) oraz przeponowe zbiorniki hydroforowe. W zwykłych zbiornikach hydroforowych następuje kontakt wody z powietrzem. Ma to swoje wady i zalety.
Powietrze zawarte w zwykłym zbiorniku hydroforowym z czasem rozpuszcza się w wodzie z uwagi na niską zawartość niektórych gazów w wodzie oraz wysokie ciśnienie powietrza. Podczas użytkowania ilość powietrza w zwykłym zbiorniku hydroforowym spada i trzeba je dopompowywać. Problem ten można w znacznej mierze wyeliminować stosując napowietrzające zwężki inżektorowe przed zwykłym zbiornikiem hydroforowym.
Zaletą kontaktu powietrza z wodą w zwykłych zbiornikach hydroforowych jest znaczne ułatwienie procesów uzdatniania wody, a głównie eliminacji związków żelaza, związków manganu, barwy, mętności i zapachu. Podczas wymieszania wody z powietrzem w zwykłym zbiorniku hydroforowym następuje natlenienie zredukowanych związków. Dzięki czemu wytrącające się utlenione związki żelaza i manganu są znacznie łatwiej usuwalne z wody. Usunięcie żelaza i manganu zapewni poprawę barwy i mętności wody. A rozpuszczone w wodzie zredukowane gazy (np. siarkowodór) w znacznym stopniu ulegną odparowaniu z wody lub utlenieniu tlenem z powietrza do związków neutralnych.
Zwykłe zbiorniki hydroforowe są znacznie bardziej korzystne, jeśli gromadzona woda wymaga uzdatniania.