Zdrowy styl życia na co dzień

W dobie chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość czy cukrzyca, coraz popularniejszy staje się tzw. zdrowy styl życia. Możemy o nim usłyszeć w mediach i przeczytać w prasie. Propagowanie zdrowego stylu życia jest ostatnio modne i powszechnie zalecane. Ale czy da się tak funkcjonować i połączyć zdrowy styl życia z obowiązkami dnia codziennego. Co zatem należy robić aby stosować ten styl na co dzień ?

Otóż zgodnie z powiedzeniem „dla chcącego nic trudnego” wystarczy odrobina dobrej woli i samozaparcia, aby wprowadzić zdrowy styl życia każdego dnia. Dwa fundamentalne filary zdrowego stylu to właściwa dieta i ruch, i na nich należy się skoncentrować. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać do organizmu wszystkie substancje niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Tak więc pełnowartościowy posiłek powinien być bogaty w witaminy oraz mikro i makroelementy.

Pamiętajmy też, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza do organizmu energii na cały dzień, dlatego powinien być odpowiednio zbilansowany i zawierać wszystkie niezbędne substancje takie jak tłuszcze, węglowodany, białko i cukry. Najlepiej do codziennej diety wprowadzić dużo surowych warzyw i owoców bo to właśnie one mają najwięcej tak potrzebnych organizmowi witamin.

Wyeliminujmy natomiast tłuste potrawy, które to są główną przyczyną wysokiego cholesterolu i nadwagi. Unikajmy także słodyczy, gdyż te z kolei dostarczają tylko „pustych kalorii” i sprzyjają tyciu. Skuteczna dieta odchudzająca w dużej części opiera się o wodę, która oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu powinno się spożywać ok. dwóch litrów wody dziennie.

W stosowaniu zdrowego stylu na co dzień niezwykle ważny jest ruch. Sport w każdej formie poprawia samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Najbardziej wskazany jest ruch na świeżym powietrzu, gdyż dodatkowo dotlenia się organizm i przyspiesza spalanie kalorii. I nie musi to być żadna wyszukana dyscyplina sportu, wystarczy jazda na rowerze, bieganie, czy zwykły spacer. Każda forma aktywności fizycznej pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Reasumując, aby prowadzić zdrowy styl na co dzień należy zadbać o odpowiednią dietę i ruch. Pełnowartościowe jedzenie, oraz aktywność fizyczna sprawią, że będziemy dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i młodym wyglądem.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: