Zmiana OFE – najpierw to przemyśl!

Zmiana OFE jest dość istotną decyzją, która zawsze ma wpływ na wysokość naszej emerytury w przyszłości. Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto się głębiej zastanowić i dokładnie przeanalizować aktualny ranking funduszy emerytalnych. Łatwo bowiem o wybranie otwartego funduszu, który będzie równie dla nas niekorzystny, co ten wcześniejszy. Zmiana OFE powinna odbyć się jak najwcześniej. Im wcześniej pieniądze będą wpływać na nasze indywidualne konto o wysokiej stopie procentowej, tym lepiej będą one dla nas pracować.

Sama zmiana OFE nie jest skomplikowaną procedurą, opiera się bowiem na kilku drobnych formalnościach. W dodatku istnieje wiele stron internetowych czy firm, które w ekspresowym tempie ułatwią nam przeniesienie OFE. Brak większych komplikacji związanych z tą procedurą może poświadczyć ilość osób, która średnio rocznie odchodzi od swojego dawnego otwartego funduszu emerytalnego. Najwięcej osób zmieniło otwarty fundusz emerytalny 2009 r. w sierpniu i dotyczyła 154,8 tys. osób.

Zmiana OFE jest bezpłatne w momencie, gdy jesteśmy członkami danej spółki od ponad 2 lat. Jeżeli decydujemy się na przeniesienie OFE po okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy – wówczas wysokość opłaty wynosi 160 zł, jeżeli zaś zdecydujemy się na wybranie innego funduszu emerytalnego po kresie dłuższym niż 12 miesięcy, jednak krótszym niż rok – przeniesienie otwartego funduszu emerytalnego kosztuje o połowę mniej.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: