Zostało niewiele czasu na zmianę funduszu emerytalnego

Myślisz o zmianie OFE? Zostało Ci już niewiele czasu, aby podjąć taką decyzję – jeżeli chcesz, żeby transfer twoich składek odbył się jeszcze w tym kwartale, musisz podpisać umowę w ciągu najbliższych sześciu tygodniu – termin upływa 25 lipca. Jeżeli się spóźnisz, zmiana funduszu emerytalnego będzie mogła nastąpić dopiero w kolejnej sesji transferowej, czyli dopiero pod koniec października.
Zmiana funduszu emerytalnego jest obecnie coraz częściej podejmowaną decyzję przez Polaków. Jej główna przyczyną jest to, że w momencie wprowadzenia nowego systemu emerytalnego, większość osób wybierało fundusz emerytalny w ciemno – nie było możliwości weryfikacji skuteczności inwestowania oszczędności przez wybrany fundusz emerytalny, które dopiero  rozpoczynały swoją działalność na polskim rynku finansowo-emerytalnym. Obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej – regularnie publikowane rankingi OFE, umożliwiają jednoznaczne określenie, dla kogo zmiana funduszu emerytalnego będzie korzystna. Tym bardziej, że po dwóch latach przynależności do danego OFE nie ponosimy kosztów wynikających z rezygnacji z członkostwa.

Zmiana funduszu emerytalnego cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością  – w 2007 roku 383 tysiące osób zdecydowało, że zmiana OFE jest da nich, w 2008  było ich  prawie 500 tysięcy. Warto jednak zaznaczyć, iż ponad połowa z nich  podjęła nieodpowiednią decyzję i zmieniła fundusz emerytalny na taki, który notuje znacznie gorsze wyniki. Taki stan rzeczy zawdzięczają oni kłamliwymi akwizytorom OFE i skutecznym kampanią reklamowym, które nie zawsze przekazują prawdziwe informacje. Cóż, pojęcie etyki jest pojęciem bardzo elastycznym, tym bardziej kiedy w grę wchodzą duże pieniądze.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: