Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Większość osób, które wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii nie wkłada żadnego wysiłku w zdobycie informacji na temat systemu podatkowego w tym kroju mimo, iż to zagadnienie będzie im towarzyszyć przez cały okres zatrudnienia. W rezultacie wszystkie te osoby nie zdają sobie sprawy, że po powrocie do Polski mogą ubiegać się o zwrot podatku. Odzyskanie całego zapłaconego podatku jest możliwe jeśli wynagrodzenie pracownika nie przekroczyło kwoty 5225 funtów w danym roku podatkowym.

Kwota 5225 funtów jest kwotą wolną od podatku i w Wielkiej Brytanii nosi nazwę Personal Allowance. Jednakże podatek jest naliczany już od pierwszego dnia pracy a nie dopiero po przekroczeniu tej kwoty. Kwota wolna jest równo dzielona na 52 tygodnie (jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie co tydzień) lub 12 miesięcy (przy comiesięcznym wynagrodzeniu). Tak więc otrzymując wypłatę raz w tygodniu tylko od pierwszych zarobionych 100 funtów nie jest potrącany podatek – dotyczy to również pracy sezonowej, nawet jeśli pracodawca zakłada, że pracownik nie przekroczy kwoty wolnej w ciągu całego okresu zatrudnienia.

Dlatego też ważne jest uświadomienie sobie faktu, iż jeśli pracowaliśmy w Wielkiej Brytanii sezonowo i zarobiliśmy mniej niż wynosi kwota wolna 5225 funtów brutto to należy nam się zwrot całości zapłaconego podatku. Warto w takim wypadku zgłosić się do wybranej firmy podatkowej tj. Eurotax czy Taxback, a jeśli znamy język angielski samodzielnie wypełnić formularze podatkowe i wysłać je do brytyjskiego Urzędu Podatkowego (HMRC). W przeciwnym wypadku nasza zaliczka na podatek dochodowy (przeciętnie kilkaset funtów) zasili brytyjski budżet.

 

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: